Policja kupuje nowe urządzenia do pomiaru prędkości – wyda na nie miliony złotych!

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

urządzenia do pomiaru prędkości

Policja kupuje nowe urządzenia do pomiaru prędkości – wyda na nie miliony złotych!

3,3 miliona złotych. Tyle polska policja przeznaczy na zakup nowych laserowych mierników prędkości. Obecnie mundurowi zakończyli przyjmowanie ofert na zakup nowego sprzętu. Do przetargu przystąpiły dwie firmy.

Zamknięto przetarg na zakup 78 nowych urządzeń (opcjonalnie 10 dodatkowych), na które przeznaczono aż 3,3 miliony złotych. Jak donosi dziennik.pl najkorzystniejszą propozycję  zaoferowała firma Safety Camera Systems. Jest to dokładnie ta sama firma, która niespełna 2 lata temu dostarczyła 400 mierników laserowych LTI 20/20 TruCam. Tutaj pojawia się najwięcej kontrowersji, ponieważ nowy przetarg jest dokładnie na te same urządzenia. Problem pojawia się z wiarygodnością tych urządzeń, która niejednokrotnie została podważana nawet przez sądy. Jednak całą ofertę wyceniono na 2,4 mln złotych (ok. 27 tys. za sztukę). Do przetargu przystąpiła również firma Lifor z Bytomia. Wyceniła ona swoją ofertę na blisko 2,9 mln złotych (blisko 33 tys. zł za sztukę) za 90 nowych urządzeń do mierzenia prędkości LaserCam 4.

urządzenia do pomiaru prędkości
policja.pl

Urządzenia do pomiaru prędkości LTI 20/20 TruCam nie takie idealne

Urządzenia LTI 20/20 TruCam miały zastąpić niewiarygodne i znienawidzone przez kierowców urządzenia Iskra-1 oraz ultralyte. Lasery te posiadają możliwość wizualizacji mierzonego pojazdu. A więc mogłoby się wydawać, że nikt nie będzie w stanie podważyć pomiaru prędkości.  Jednak wielu ekspertów nadal zwraca uwagę na to, że nawet w momencie kiedy samochód znajduje się na celowniku obrazu wiązka laserowa może dokonywać pomiaru innego samochodu, ponieważ już przy odległości 500 metrów może mieć nawet metr szerokości !

Jak widać mimo wymiany urządzeń, pomiary prędkości nadal są poddawane w wątpliwość. Jeśli zostałeś poddany kontroli prędkości, a pomiar uważasz za niesłuszny posłuchaj audycji Anuluj Mandat – Nie daj się oszukać suszarkom

żródło: dziennik.pl

 

Brak postów do wyświetlenia