Żółte naklejki na przejazdach kolejowych – kierowco, musisz wiedzieć co oznaczają

1043

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpieczne piątki
żródło: PKP

Żółte naklejki poprawiają bezpieczeństwo na torach – mogą uratować życie !

PKP Polskie Linie Kolejowe w zeszłym roku rozpoczęły kampanię, mającą zapobiegać tragediom na przejazdach kolejowych. W związku z tym na ponad 14 tysiącach z nich zostały umieszczone żółte naklejki. Znajdujące się na nich informacje mogą uratować życie w nagłych sytuacjach. Ruch pociągów wstrzymano lub ograniczono aż 165 razy po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia i możliwość tragedii.

„Przez rok, żółte naklejki na przejazdach i specjalne łącze między służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A a operatorami nr 112 pozwoliły 165 razy na szybkie reakcje, zapewniające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Oznakowanie przejazdów istotnie zwiększyło poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Dodatkowe informacje pozwalają eliminować zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych” – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki naklejkom, od czerwca 2018 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali ponad 800 zgłoszeń. W wyniku tego w 78 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej, wezwano pomoc, zapobiegnięto tragedii. Ponadto przy 87 zgłoszeniach było ograniczenie jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów kolejowo-drogowych.

Statystyki wypadków na przejazdach kolejowych są tragiczne

Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynikają z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku „Stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek. Ponadto często zdarzają się sytuacje tj. blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu lub niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Wypadki na torach to mniej niż 1% wszystkich wypadków komunikacyjnych jednak należy skutecznie je minimalizować. Jednak ten 1% to ok. 200 wypadków rocznie, w których ginie kilkadziesiąt osób. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. było 87 wypadków i kolizji na przejazdach i przejściach kolejowych. Zginęło 20 osób, a 7 zostało ciężko rannych.

żółte naklejki
żółte naklejki informacyjne
żródło: PKP

Żółte naklejki zostały umieszczone w zeszłym roku na przejazdach kolejowych na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja. Na każdej z nich jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery tel. do służb technicznych. Każdy kierowca powinien wiedzieć, gdzie znajdują się niezbędne informacje. Pamiętaj, aby w kryzysowej sytuacji nie pozostać obojętny.

Przeczytaj także Alergik za kierownicą -dostosuj się do kilku ważnych zasad

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia