Klimatyzacja na postoju – uważaj możesz dostać mandat

452

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klimatyzacja na postoju

Klimatyzacja na postoju – mandat?

Upał w Polsce trwa w najlepsze. Jedną z grup osób, które „uwielbiają” takie upały są kierowcy. W samochodzie, który stał zaparkowany na słońcu jest często gorzej gorąco niż na dworze. Wszystko pali od siedzeń aż po kierownicę, a zanim zacznie działać klimatyzacja minie trochę czasu, gdy nasz pojazd wróci do normalnej temperatury. Cwani kierowcy włączają silnik, klimatyzację, czekają i wsiadają do „ostudzonego” samochodu. A za cwaniactwo nie raz trzeba mocno zapłacić, tak jak za włączenie klimatyzacji podczas postoju…

Mandaty za postój dłuższy niż jedna minuta

Przepisy mówią, że dozwolony jest postój pojazdu z włączonym silnikiem, jeżeli nie trwa dłużej niż jedną minutę. Klimatyzacja, która działa wyłącznie wtedy gdy silnik pracuje, zmusza nas czasem do takich zachowań. Dla przykładu – upał, samochód stał na słońcu przez dłuższy czas. Kierowca podchodzi, wietrzy auto, uruchamia silnik i pozostawia na chwilę z włączoną klimatyzacją – by nie wsiadać do piekarnika. Całkiem rozsądne, ale nie dozwolone. Chyba, że trwało to krócej niż… właśnie tak, minutę.

Klimatyzacja na postoju

Z tego wynika, że nie tylko zimą groźne nam są mandaty, ale także i latem. Statystycznie zimą jest większe prawdopodobieństwo otrzymania mandatu, ale latem też jest to możliwe. Zimą włączamy ogrzewanie, po czym odśnieżamy samochód, latem włączamy klimatyzację i wsiadamy do „ostudzonego” samochodu. W obu przypadkach zostawiamy silnik włączony na czas dłuższy niż 1 minuta. A w takim przypadku grozi nam mandat w wysokości 100 zł, w niektórych przypadkach może on wynosić nawet 300 zł. Ale to nie wszystko. Należy wystrzegać się również wysiadania z samochodu, kiedy silnik jest włączony. Za oddalenie się od takiego auta grozi 50 zł kary.

Przeczytaj Rajd Nadwiślański 2019 – FOTORELACJA

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia