Studencki model koncepcyjny Skoda MOUNTIAQ

0
166
studencki model koncepcyjny MOUNTIAQ

Skoda prezentuje studencki model koncepcyjny MOUNTIAQ

Studenci zlokalizowanej w Mladá Boleslav Akademii Skoda zaprojektowali kolejny samochód koncepcyjny w ramach projektu Student Concept Car. MOUNTIAQ to spektakularny dwudrzwiowy pickup oparty na modelu KODIAQ. Pojazd został zaprojektowany przez 35 studentów przy wsparciu ekspertów Skody. Egzemplarz w energetycznym kolorze Orange Sunset został wyposażony w potężną wyciągarkę, 17-calowe koła Rockstar ze specjalnym bieżnikiem terenowym, podświetlaną przestrzeń ładunkową i nowoczesny system dźwiękowy.

MOUNTIAQ – Nowoczesny dwudrzwiowy pickup o wyrazistym designie

Szósty samochód studencki Skoda łączy w sobie użyteczność pickupa oraz komfort SUV-a. Modelem bazowym dla konstruktorów był KODIAQ. Grupa 35 studentów przez osiem miesięcy doskonaliła projekt, a następnie montowała pojazd poświęcając na prace ponad 2000 godzin.

studencki model koncepcyjny MOUNTIAQ

– Nazwa MOUNTIAQ doskonale oddaje poczucie przygody i wyjątkowe właściwości terenowe tego potężnego pickupa. Jestem niesamowicie dumny, że mogłem uczestniczyć w tym wyjątkowym zadaniu – podsumowuje Petr Zemanec, jeden z uczestników projektu.

Dwudrzwiowy pick-up z masywnymi kołami

Studenci Akademii Skoda rozpoczęli pracę nad projektem we wrześniu 2018 r. Pierwszym etapem było wzmocnienie nadwozia. Następnie zdjęto dach i zaprojektowano tylny panel wraz z bocznymi oknami. Uczniowie opracowali także specjalne mocowanie wyciągarki z przodu Skody MOUNTIAQ, które jest w stanie wytrzymać ogromne obciążenia. Jednym z największych wyzwań projektu była integracja w pełni funkcjonalnej pokrywy bagażnika. Aby zapewnić najwyższą użyteczność w terenie, uczniowie zwiększyli prześwit prawie pięciometrowego pickupa o około dziesięć centymetrów w stosunku do modelu KODIAQ SCOUT. Osiągnęli to częściowo dzięki zastosowaniu 17-calowych kół Rockstar II i opon o wyjątkowo głębokim bieżniku terenowym. Rozstaw osi tego samochodu koncepcyjnego wynosi 2 788 milimetrów. MOUNTIAQ posiada silnik benzynowy 2.0 TSI o mocy 140 kW (190 KM).

studencki model koncepcyjny MOUNTIAQ

Zaskakujące rozwiązania stylistyczne

Skoda MOUNTIAQ przyciąga uwagę nie tylko spektakularnym nadwoziem, ale także detalami i wykończeniem. Na dachu zamontowano podłużny panel oświetleniowy, a z przodu masywny off-roadowy zderzak z wyciągarką i hakiem. Opracowany przez studentów lakier Orange Sunset idealnie komponuje się z terenowym charakterem pojazdu. Ponadto młodzi konstruktorzy pomyśleli o dodatkowym schowku w skrzyni ładunkowej i jej podświetleniu. Podobnie jak w modelach SCALA i KAMIQ, napis Skoda umieszczony jest z tyłu samochodu, na środku bagażnika.

Wnętrze studenckiego projektu MOUNTIAQ wykończone jest w pomarańczowej i czarnej skórze. Podobnie jak w poprzednich samochodach studenckich młodzi konstruktorzy, aby pokazać swoją kreatywność i umiejętności, zdecydowali się wyposażyć model MOUNTIAQ w zaskakujące szczegóły, takie jak podświetlana osłona chłodnicy czy rozbudowany system dźwiękowy.

studencki model koncepcyjny MOUNTIAQ

Projekt Concept Car szansą dla studentów?

Projekt Student Concept Car wystartował w 2014 roku. Daje on studentom Akademii Skoda możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas budowy spektakularnych i niekonwencjonalnych pojazdów koncepcyjnych. Studenci pracowali pod okiem specjalistów z Działu R&D, Działu Produkcji oraz zespołu Designerów.

Przeczytaj Przejścia dla pieszych – w tych miejscach dochodzi do największej ilości wypadków