Opłaty za wjazd do Londynu. Będzie najdrożej na świecie

99
Opłaty za wjazd do Londynu

Władze Londynu wprowadziły nową opłatę emisyjną. Obecnie, ma być ona najwyższa na świecie. Głównym celem jej wprowadzenia jest ograniczenie chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem.

Ile zapłacisz za wjazd do centrum Londynu?

Centrum Londynu należy teraz do strefy niskoemisyjnej ULEZ (Ultra Low Emission Zone). Obowiązywać będzie przez cały tydzień – 24 godziny na dobę. Zmiany najbardziej dotkną kierowców, którzy posiadają samochody niespełniające restrykcyjne normy emisji. Euro 4 (samochodów z silnikami benzynowymi sprzed 2006 r.) i Euro 6 ( silnikami Diesla sprzed 2015r.). Aby wjechać do centrum miasta będą musieli ponieść opłatę w wysokości 12,5 funta (ok.60zł). Co więcej opłata ta będzie pokrywała się z istniejącą już opłatą za wjazd do miasta wynoszącą 11,5 funta. Najwięcej zapłacą ciężarówki, autokary i autobusy, bo ich opłata wyniesie aż 100 funtów. Jednak jak zaznaczyło TfL, czyli przedsiębiorstwa komunikacji publicznej Transport for London obecnie aż 75% miejskich autobusów spełnia wymogi ULEZ.

Opłaty za wjazd do Londynu

Nowe opłaty za wjazd do Londynu – poprawa jakości zdrowia Brytyjczyków?

Władze miasta zapowiadają, że jest to poważny krok do poprawy jakości powietrza w Londynie – „To punkt zwrotny dla naszego miasta. Toksyczne powietrze jest niewidzialnym mordercą, odpowiedzialnym za jeden z największych narodowych kryzysów dotyczących zdrowia publicznego w naszym pokoleniu” – mówił PAP Sadiq Khan. Zmiana ma pomóc ograniczyć nawet połowę szkodliwych emisji tlenków azotu, które odpowiedzialne są za kryzys zdrowotny. Podkreślono, że od ogłoszenia planowanej zmiany w lutym 2017 r. i rozpoczęcia kampanii informacyjnej liczba pojazdów przejeżdżających przez strefę ULEZ spadła o 11 tys., a jednocześnie o 38 proc. więcej z nich spełnia nowe wymogi (obecnie na poziomie 61 proc.)

Przeczytaj także Dzień Grzeczności za Kierownicą – co nas drażni w innych kierowcach?