Pożar samochodu – o tym należy pamiętać

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pożar samochodu

Pożar samochodu – o tym należy pamiętać

Pożar samochodu to jedna z tych niebezpiecznych sytuacji, które mogą spotkać nas podczas jazdy. Wielu kierowców liczy, że akurat ich taka sytuacja ominie. Jednakże pożary samochodów zdarzają się stosunkowo często. I nie ma tutaj znaczenia jakim autem jeździmy na co dzień. Ryzyko pojawienia się niespodziewanego ognia występuje zarówno w starszych autach jak i w nowszych konstrukcjach. Do wybuchu pożaru potrzeba niewiele. Wystarczy nieduże zwarcie w instalacji elektrycznej. Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o tym jak zachowywać się na wypadek pojawienia się ognia w samochodzie.

Pożar samochodu – zasady postępowania

pożar samochodu
Podczas pożaru pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa

Nasze zachowanie na wypadek pożaru uwarunkowane jest przede wszystkim od tego gdzie pojawił się ogień. W większości przypadków ogień najczęściej pojawia się w przedniej części nadwozia czyli w komorze silnika. W takim wypadku należy pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie otwierać całkowicie maski samochodu. Takie działanie skutkuje zwiększonym dopływem tlenu, a co za tym idzie spotęgowaniem ognia. Najlepiej w takiej sytuacji tylko nieznacznie unieść przednią maskę. Rozchylając maskę trzeba także uważać na to, aby się nie poparzyć. Środek gaśniczy należy dostarczać jedynie przez tą szczelinę. Idealnym rozwiązaniem jest także użycie drugiej gaśnicy od spodu auta o ile ją mamy.

Pożar samochodu – przede wszystkim bezpieczeństwo

Niezależnie od naszych umiejętności pamiętajmy o niezwłocznym wezwaniu straży pożarnej. Strażacy z reguły dość szybko pojawiają się na miejscu zdarzenia, a ich pomoc może okazać się niezbędna. Pamiętajmy także o bezpieczeństwu. W momencie zauważenia ognia w pierwszej kolejności należy nakazać wszystkim pasażerom opuszczenie auta i oddalenie się na bezpieczną odległość. Nie należy także za wszelką cenę ratować dobytku znajdującego się w samochodzie. Opary wydobywające się podczas pożaru mogą okazać się bardzo toksyczne i szkodliwe. Pamiętajmy o tym, że to zdrowie jest najważniejsze. Podejmując próbę ugaszenia ognia należy także w miarę możliwości upewnić się czy auto stoi w miejscu umożliwiającym bezpieczne gaszenie ognia.

Zobacz również: Jak używać kierunkowskazów?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia