Mercedes-Benz 190 – kolejny z serii niezniszczalnych

1293

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes-Benz 190

Mercedes-Benz 190 – kolejny z serii niezniszczalnych

W historii każdego producenta samochodów znajdzie się model bądź modele, które budowały dobrą opinię dla całej marki. W historii Mercedesa takich modeli było aż kilka. Jednym z nich jest poczciwy Mercedes-Benz 190. Model ten był kolejnym z serii niezawodnych i długowiecznych aut niemieckiego producenta. Opisywany model to samochód klasy średniej produkowany przez koncern Daimler-Benz od roku 1982 do roku 1993 czyli dokładnie przez 11 lat. Przez ten czas średniak Mercedesa został wyprodukowany w naprawdę okazałej liczbie egzemplarzy.  Z taśm produkcyjnych zjechało dokładnie 1 879 629 egzemplarzy tego modelu. Od samego początku odmiana ta została dobrze przyjęta na rynku o czym świadczyć mógł niesłabnący popyt na ten model.

Ciekawostką w przypadku modelu 190 produkowanego w tamtym okresie jest fakt, że był to pierwszy Mercedes należący do klasy średniej. !90 to nie jedyne oznaczenie tego modelu. W ofercie pojawił się on pod kodem fabrycznym W201. Oficjalna data debiutu na rynku to 8 grudnia 1982 roku. Właśnie tego dnia Mercedes 190 pojawił się na rynku i był dostępny dla klientów. Z kolei data zakończenia produkcji różniła się w zależności od miejsca produkcji. W lutym 1993 roku produkcja zakończyła się w zakładach w Sindelfingen, natomiast wrzesień 1993 roku to okres w którym zakończono produkcję w Bremie. Następcą był Mercedes klasy C.

Mercedes-Benz 190 – jednostki napędowe i ich oznaczenia

Mercedes-Benz 190
Mercedes-Benz 190 – widok z tyłu

W przypadku opisywanej odmiany ciekawostką może być system oznaczania. Do tej pory Mercedes przyjmował zasadę, że oznaczenie cyfrowe modelu oznaczało jednocześnie pojemność skokową silnika w jaki był wyposażony dany egzemplarz. Tego typu oznaczenia można zauważyć chociażby na modelach W123 i W124. Jeżeli model wyposażony był w dwulitrową jednostkę Diesla to jego oznaczenie to 200D. Podobnie było w przypadku jednostek benzynowych oraz tych o innej pojemności. W przypadku Mercedesa 190 numeryczny dopisek oznaczał jedynie nazwę handlową i nie był tożsamy z zastosowanym do napędu silnikiem. Było to zerwanie z wcześniej przyjętymi ogólnymi zasadami.

Od samego początku produkcji klienci mieli do wyboru zarówno jednostki wysokoprężne jak też silniki benzynowe. Pod maską standardowo lądowały jednostki benzynowe o pojemnościach od 1800 do 2600 centymetrów sześciennych. Najsłabsza odmiana dysponowała mocą 90 koni mechanicznych, natomiast najmocniejsza jednostka benzynowa legitymowała się odpowiednio mocą 160 koni mechanicznych. W przypadku silników Diesla klient również miał do wyboru kilka odmian. Najsłabsza jednostka miała pojemność 2000 centymetrów sześciennych. Jej moc to 72 konie mechaniczne. Natomiast topowy silnik wysokoprężnych miał pojemność 2600 centymetrów sześciennych i dysponował mocą 126 koni mechanicznych. Dla fanów ostrzejszej jazdy Mercedes oferował także sportowe odmiany, o których wspomnimy trochę później. Usportowione modele wyposażane były w dużo mocniejsze silniki w porównaniu do standardowych wersji.

Mercedes-Benz 190 – model przełomowy

Mercedes-Benz 190
Tył usportowionej wersji Cosworth

Pomimo, że początki modelu 190 datuje się na lata 80 XX wieku to tak naprawdę początku prac należy dopatrywać się już w roku 1976. Właśnie wtedy Mercedes rozpoczął zaawansowane prace nad nowym typoszeregiem modelowym. Kosztowały one niebagatelne 2 miliardy ówczesnych marek. Mercedes 190 był przełomowy, ponieważ na potrzeby tego modelu powstała zupełnie nowa fabryka mieszcząca się w Bremen. Zakład produkujący jednostki napędowe mieścił się w Sindelfingen i także musiał być zmodernizowany. Od momentu rozpoczęcia prac powstało kilkadziesiąt wyprodukowanych całkowicie ręcznie egzemplarzy prototypowych. Cały model był dość innowacyjny. Każda zmiana konstrukcyjna była poprzedzona wytężoną pracą wielu inżynierów i konstruktorów. To wszystko po to, aby stworzyć auto praktyczne i niezawodne.

Mercedes 190 nie bez przyczyny nazywany jest przełomowym. Pojawienie się na rynku kompaktowej limuzyny Mercedesa uważa się wręcz za narodzenie nowego pokolenia niewielkich limuzyn w Stuttgarcie. Powodów wejścia w tą klasę samochodów przez Mercedesa jest kilka. Przede wszystkim chodziło o stworzenie dobrej konkurencji dla BMW serii 3, które w tamtym czasie było bardzo popularne. Tym też sposobem Mercedes zawalczył o całkiem nową grupę klientów dzięki czemu wzrosła też sprzedaż. Zdobyte doświadczenia przy konstruowaniu kompaktowego modelu 190 zaowocowały także później przy konstruowaniu większych modeli. Wykorzystywano w nich między innymi oszczędniejsze silniki i prostszą konstrukcję zawieszenia ze „190”.

Mercedes-Benz 190 – rzadka odmiana Cosworth

Mercedes-Benz 190
Pzód wersji zmodernizowanej przez Coswortha

Mercedes-Benz 190 pomimo dobrej konstrukcji był często przerabiany i modyfikowany przez kilka firm tuningowych. Za ciekawszą i bardziej poszukiwaną odmianę można uznać egzemplarze przerobione przez firmę Cosworth. W założeniu Mercedesa miała być to sportowa wersja kompaktowej limuzyny stworzona po to, aby wygrać Mistrzostwa Świata WRC. Mercedes tym projektem zainteresował właśnie brytyjską firmę Cosworth i to właśnie z nią podpisał umowę o współpracy. Cosworth, który specjalizował się w modyfikacjach silników wydał się dla niemieckiego producenta idealnym partnerem do współpracy. Usportowiona wersja została opracowana w 1983 roku. Odmiana ta jest bardzo poszukiwana i ceniona wśród kolekcjonerów.

Pod maskę usportowionej „190” trafiały silniki o różnej pojemności. Standardowa odmiana byłą wyposażona w jednostkę napędową o pojemności 2300 centymetrów sześciennych i mocy 185 koni mechanicznych. Mocniejsze odmiany Sygnowane dopiskiem Evolution bądź Evolution II miały pod maską silnik o pojemności 2500 centymetrów sześciennych. Ich moc wahała sięod 195 do nawet 235 koni mechanicznych. Przerobiona przez Brytyjczyków i usportowiona wersja z silnikiem 2,3-16v cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na tyle dużym, że uznawana jest za najbardziej popularny, usportowiony model Mercedesa 190. Przy współpracy z Cosworthem powstałą też bardzo unikatowa odmiana Evolution II. Jej cechą charakterystyczną było zmodyfikowane nadwozie, które przypominało wersję DTM. JEdnym z pierwszych nabywców usportowionej „190” był popularny Jaś Fasola czyli Rowan Atkinson.

Mercedes-Benz 190 – rekordzista w wielu kategoriach

Mercedes-Benz 190
Sil;nik 2,5-16v, który trafiał pod maskę Mercedesa 190

Mówiąc o osiągnięciach Mercedesa 190 nie można pominąć także osiągnięć w motorsporcie. Bardzo owocny okazał się rok 1983. Dokładnie wtedy egzemplarze wyposażone w mocniejszy silnik 2,3-16v ustanowiły aż trzy światowe rekordy w szybkości przejazdu. Rekordy te dotyczyły dystansu 25 tysięcy kilometrów, 25 tysięcy mil oraz 50 tysięcy kilometrów. Pokonanie najdłuższego dystansu tylko z niezbędnymi postojami zajęło dokładnie 201 godzin, 39 minut i 43 sekundy. Próby te jedynie potwierdziły, że Mercedes należy do światowej czołówki motoryzacyjnej. Ponadto okazały się bardo dobrym chwytem marketingowym, ponieważ zaraz po osiągnięciu tych rekordów sprzedaż skoczyła do góry. Zaś sama próba odbywała się na torze wyścigowym Nardo we Włoszech.

W wielu innych aspektach Mercedes 190 także okazał się rekordowy. Już po kilku latach od momentu rozpoczęcia produkcji w roku 1988 sprzedał się milionowy egzemplarz kompaktowej limuzyny Mercedesa. Świadczy to dobitnie o tym jak szybko nowy produkt niemieckiego producenta zjednał sobie gusta klientów. W celu utrzymania atrakcyjności modelu przeprowadzono także facelifting. Odświeżona odmiana charakteryzowała się tak zwaną „szeroką listwą”. W ofercie pojawiły się także specjalne pakiety takie jak Sportline, które miały za zadanie uatrakcyjnić linię nadwozia. NA początku 1990 rok uz oferty znikł silnik benzynowy silnik gaźnikowy. Mimo, że produkcję zakończono w roku 1993, to jeszcze w roku 1991 przeprowadzano ostatnie modyfikacje po to, aby jak najdłużej sprzedawać ten model.

Zobacz również: NSU Ro 80 – mógł się podobać

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia