Łańcuchy śniegowe – kiedy należy ich użyć?

959
łańcuchy śniegowe

Łańcuchy śniegowe – kiedy należy ich użyć?

Zima to stosunkowo trudny okres dla kierowców. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, padający śnieg bądź marznący deszcz potrafią w znacznym stopniu uprzykrzyć nawet krótką podróż. W niektórych sytuacjach możemy jednak sobie pomóc. Rozwiązaniem mogą być łańcuchy śniegowe. Dla wielu kierowców kojarzą się one z zaśnieżonymi, górskimi drogami. Jednak nie tylko na górskich drogach należy ich używać. W niektórych przypadkach jedynie użycie łańcuchów pozwoli nam na pokonanie zaśnieżonego odcinka drogi, także na nizinach. Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie, w jakich sytuacjach należy używać łańcuchów śniegowych.

Łańcuchy śniegowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

łańcuchy śniegowe
Zakup odpowiednich łańcuchów jest bardzo istotny

Przede wszystkim należy kupować łańcuchy z atestem. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w niektórych krajach na kierowców nałożony jest prawny wymóg stosowania wyłącznie łańcuchów z atestami. Istotnym parametrem jest także prześwit oraz wielkość ogniwa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku aut z obniżonym zawieszeniem. W takim przypadku wartość wynosi 9 milimetrów. Natomiast w przypadku aut ze standardowym prześwitem wartość tego parametru zazwyczaj wynosi 12 milimetrów. Warto zwrócić uwagę na to czy w przypadku aut wyposażonych w ESP i ABS istnieje możliwość obustronnego stosowania łańcucha na przedniej i tylnej osi. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie porysować felgi to powinniśmy zakupić łańcuchy ze specjalnymi odbojnikami. Istotna kwestia to także to, czy nasze łańcuchy są wyposażone w samonapinacz.

Łańcuchy śniegowe – co mówią przepisy

Przepisy mówią, że użycie łańcuchów śniegowych jest całkowicie zależne od warunków atmosferycznych i drogowych. Prawo zezwala nam użyć łańcuchy w przypadku gdy warunki drogowe są na tyle złe, że założenie łańcuchów jest wręcz niezbędne do dalszej jazdy. Mowa tu o sytuacjach, w których droga jest bardzo mocno zaśnieżona lub oblodzona. Na drogach możemy spotkać się z sytuacją, w której użycie łańcuchów jest wręcz obowiązkowe przy złych warunkach drogowych. W takiej sytuacji informują nas o tym odpowiednie znaki drogowe nakazu. Przynajmniej w Polsce obostrzenia te dotyczą jednak przede wszystkim samochodów ciężarowych. Jednakże nawet jeżeli podróżujemy samochodem osobowym warto mieć w bagażniku proste w obsłudze łańcuchy, które w niektórych sytuacjach mogą okazać się wręcz niezbędne.

Zobacz również: Czym grozi jazda zimą na letnich oponach?