Układ transaxle – alternatywa dla centralnego umiejscowienia silnika?

525

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Układ transaxle

Układ transaxle – idealne wyważenie auta z silnikiem umieszczonym z przodu

Na jakość prowadzenia samochodu wpływa bardzo wiele czynników. Odpowiednio zestrojone zawieszenie i właściwie dobrane opony to jedno, równie istotny jest rozkład masy pomiędzy osiami pojazdu. O idealnej sytuacji możemy mówić wówczas, gdy wartość ta wynosi 50:50, czyli gdy połowa masy znajduje się na przedniej osi, a druga połowa – na tylnej. Taki efekt jest możliwy do uzyskania przy centralnym umieszczeniu silnika. Nie jest to jednak jedyny sposób. Podobny rezultat może dać układ transaxle.

Układ transaxle – konstrukcja

Pod pojęciem transaxle kryje się konfiguracja układu przeniesienia napędu, w której silnik umieszczony jest z przodu, a skrzynia biegów, zintegrowana z mechanizmem różnicowym, znajduje się w okolicach napędzanej tylnej osi. Przy takim ułożeniu, sprzęgło może znajdować się zarówno przy silniku, jak i przy skrzyni biegów, przy czym warto zaznaczyć, że korzystniejsza jest ta druga konfiguracja (o tym nieco później). Silnik z układem przeniesienia napędu łączy długi wał, umieszczony w nieruchomej tubie, która odpowiada za odbiór momentów zginających.

Układ transaxle – wady

Wspomniany wał de facto stanowi największy problem w tego typu konstrukcji. Wynika to z faktu, że element ten charakteryzuje się bardzo dużą bezwładnością, a dodatkowo – wiruje z prędkością obrotową wału korbowego. Ma to spory wpływ na skrócenie żywotności skrzyni biegów, zwłaszcza gdy konstruktorzy zdecydowali się umieścić sprzęgło przy silniku.

Układ transaxle a właściwości jezdne samochodu

Układ transaxle
Układ transaxle odpowiada za świetne właściwości jezdne Porsche 928

Z praktycznego punktu widzenia, takie rozwiązanie jest jednak korzystniejsze niż centralne umiejscowienie silnika. Po pierwsze, w znacznie mniejszym stopniu ogranicza przestrzeń wewnątrz samochodu. Po drugie, jest tańsze. Po trzecie, obniża koszty serwisowania auta. Po czwarte, czyni samochód bardziej przewidywalnym od konstrukcji z silnikiem ułożonym między osiami.

Mogłoby się wydawać, że skoro obie konfiguracje mogą zapewnić idealny rozkład masy, prowadzenie dwóch samochodów, jednego z układem transaxle, a drugiego z silnikiem umieszczonym centralnie, będzie zbliżone. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Wynika to z faktu, że położona między osiami jednostka napędowa tworzy główne skupisko masy. W przypadku układu transaxle możemy mówić o dwóch takich skupiskach, co w praktyce oznacza zwiększenie momentu bezwładności wokół pionowej osi nadwozia pojazdu. W rezultacie, taki samochód okazuje się bardziej stabilny.

grafika tytułowa: CC BY-SA 3.0; autor: Gwafton; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia