Audi F103 – niemiecka klasa średnia sprzed lat

810

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Audi F103

Audi F103 – niemiecka klasa średnia sprzed lat

Audi od dawna uważany jest za solidnego producenta samochodów, który odnosi sukcesy na rynku motoryzacyjnym. Niestety nie zawsze tak było. W historii marki DKW oraz Audi pojawiały się modele, które nie do końca spełniły pokładane w nich nadzieję. W niektórych przypadkach nawet przyczyniły się do strat finansowych. Niewątpliwie do takich modeli zaliczyć można DKW F102, nieco później produkowany także przez koncern Volkswagen AG. Największą bolączką tego modelu było użycie dwusuwowego silnika, który na lata produkcji tego modelu był już przestarzały. Ten nieprzemyślany ruch ze strony producenta przyczynił się do znacznych strat finansowych. Nieudany model DKW F102 zmusił konstruktorów do szybkiego opracowania nowej konstrukcji. I tak powstało Audi F103.

Był to samochód osobowy klasy średniej produkowany od roku 1965 do roku 1972. W ofercie pojawiły się: 2 i 4-drzwiowy sedan oraz charakterystyczne 3-drzwiowe kombi. Już na etapie konstrukcyjnym zdecydowano się wyeliminować największą bolączkę poprzednika czyli dwusuwowy silnik. Było to posunięcie bardzo dobre, ponieważ nowe jednostki napędowe bardzo przypadły klientom do gustu. Do napędu auta użyto całkowicie nowych czterosuwowych silników. Były to jednostki stosunkowo nowoczesne jak na lata produkcji modelu F103. Szersze zastosowanie nowych technologii świadczyło o popularności auta. Łącznie wyprodukowano 416 853 egzemplarze, a bezpośrednim następcą okazało się Audi 80 B1, który również był bardzo popularnym modelem.

Audi F103 – kilka słów o nadwoziu

Audi F103
Odświeżona odmiana z quasi-kwadratowymi reflektorami

Model F103 był bezpośrednim następcą DKw F102, a co za tym idzie oba modele miały kilka elementów wspólnych. Jednym z nich było nadwozie. W nowej odmianie F103 możemy dopatrzeć się sporo podobieństw do poprzedniej generacji. Zaryzykować można stwierdzenie, że nadwozie nowego modelu było bezpośrednim rozwinięciem nadwozia poprzednika. Wprowadzono jednak kilak istotnych zmian. Przede wszystkim próbowano nadążyć za obowiązującymi trendami. Z tego też powodu zastosowano quasi-prostokątne reflektory, które były bardzo modne w tamtym czasie. Powiększono również komorę silnika. Ten krok był podyktowany zastosowaniem nowoczesnego czterosuwowego silnika, który był nieco większy od jednostki dwusuwowej.

W swojej ofercie w ówczesnym czasie Audi miało kilka wersji nadwoziowych modelu F103. Potencjalny klient miał do wyboru najpopularniejszą wersję czyli 4-drzwiowego sedana. Jako ciekawostkę należy dodać, że Audi F103 występowało także jako 2-drzwiowy sedan. Ta ostatnia wersja nie była jednak dostępna we wszystkich krajach. W tych krajach, w których zapotrzebowanie na 2-drzwiowe sedany było bardzo małe, po prostu nie oferowano tej wersji. Wśród takich krajów można wyróżnić między innymi Wielką Brytanię lub Włochy. Dla potrzebujących większej przestrzeni bagażowej Audi oferowało 3-drzwiowe kombi. Odmiana ta byłą niezwykle pakowna i oznaczona była jako Variant. Widać tutaj sporą zależność od Volkswagena.

Audi F103 – jednostki napędowe

Audi F103
Tył Audi z serii F103

Audi nauczone błędem poprzedniego modelu, czyli DKW F102 w nowszej odmianie zrezygnowało całkowicie z silników dwusuwowych, które były dość przestarzałe jak na ówczesne czasy. Z tego też powodu pod maską F103 lądowały wyłącznie jednostki czterosuwowe. Miały one cztery cylindry i były montowane wzdłużnie. Silnik ten bardzo dobrze spisywał się w połączeniu z przednim napędem. Odpowiedni dobór jednostki napędowej oraz dopracowane rozwiązania techniczne miały być rozwiązaniem idealnym. Tak jednak nie było z kilku powodów. Problematyczne jednak stało się podwozie, które pochodziło bezpośrednio z poprzednika czyli DKW F102, które wyposażane było w dwucylindrowy silnik.

Połączenie to nie było do końca owocne, ponieważ silnik czterosuwowy był dłuższy od jednostki dwusuwowej. Z tego też powodu system chłodzenia umieszczono po lewej stronie silnika zamiast z przodu. W praktyce rozwiązanie to nie było pozbawione wad. Silniki montowane w modelu F103 określano jako Mitteldruckmotor co oznacza jednostkę napędową o średnim stopniu sprężania. Była to jednostka dość nietypowa, ponieważ tak naprawdę charakteryzowała się bardzo wysokim stopniem sprężania. Z tego też powodu jednostki napędowe z Audi F103 plasowały się pomiędzy silnikami Diesla, a konwencjonalnymi jednostkami spalinowymi. Sama jednostka napędowa została opracowana we współpracy z Daimler-Ben, które do roku 1964 było właścicielem Auto Union.

Audi F103 – gama modeli

Audi F103
DKW F102 czyli nieudany poprzednik serii F103

Tak naprawdę oznaczenie F103 określało całą serię samochodów Audi, których szczegółowe nazewnictwo różniło się od siebie. Wszystko zależało od specyfikacji technicznej. Na samym początku samochody z serii F103 były nazywane po prostu jako Audi. Dopiero po pewnym czasie zdecydowano się nadać szczegółowe nazewnictwo. Najpierw samochody Audi z serii F103 miały oznaczenie 72 ( od liczby koni mechanicznych silnika). Dopiero w 1966 roku wprowadzono na rynek mocniejsze odmiany, a co za tym idzie również nowe nazewnictwo. W zależności od mocy pojawiały się zarówno Audi 80 jak i Audi Super 90. W 1968 roku do gamy modelowej dołączyła najsłabsza odmiana czyli Audi 60.

Producent z czasem postanowił ujednolicić gamę modelową zastępując odmiany 72 i 80 symbolem 75. Sama produkcja wszystkich odmian trwała dokładnie do roku 1972. Pomimo tego, że wszystkie modele z serii F103 osiągnęły spory sukces, audi wiedziało, że aby pozostać na rynku musi unowocześniać swoje konstrukcje. Kolejne modernizacje serii F103 jednak mijały się z celem, ponieważ konstrukcja pomimo że byłą dobra, była także już dość przestarzała. Dlatego zdecydowano się na zastąpienie całej serii nieco odmienionym modelem jakim była konstrukcja oznaczona symbolem Audi 80 B1. To właśnie ten model jest bezpośrednim następcą całej serii F103.

Audi F103 – układ napędowy oraz wyniki sprzedaży

Audi F103Konstrukcja auta byłą stosunkowo nowoczesna jak na lata w których było ono produkowane. Napęd z silnika przenoszony był za pośrednictwem 4-biegowej manualnej skrzyni biegów. Na uwagę zasługuje nacisk kładziony przez Audi na bezpieczeństwo podróżnych. Innowacyjny okazał się przede wszystkim układ hamulcowy. Tylna oś była wyhamowywana za pomocą tradycyjnych bębnów, natomiast na przodzie zastosowano hamulce tarczowe. Niektórzy mówią, że to nic wielkiego, ponieważ nasz Polski Fiat 125p miał cztery hamulce tarczowe. Jednak jeżeli spojrzymy na to z perspektywy lat w jakich były produkowane modele Audi z serii F103, to dojdziemy do wniosku, że w tamtych latach stosowanie hamulców tarczowych w autach klasy średniej nie było tak powszechne jakby się mogło wydawać.

Jeśli chodzi o same wyniki sprzedaży, to Audi serii F103 okazał się sporym sukcesem kasowym. Przede wszystkim seria ta dźwignęła z kolan niemieckiego producenta, który borykał się z problemami finansowymi w związku z nieudanym modelem DKW F102. Pierwsze sto tysięcy egzemplarzy sprzedało się do roku 1967. Aby osiągnąć taki wynik produkcja kształtowała się na poziomie 40 tysięcy egzemplarzy rocznie. Odpowiednio dobrane rozwiązania techniczne sprawiły, że model ten przez długi czas cieszył się popularnością. Inaczej było w przypadku poprzednika czyli DKW F102. Tam największym błędem było zamontowanie dwusuwowego silnika, który na lata produkcji tego modelu był już bardzo przestarzały.

Zobacz również: Audi V8 – pierwsze kroki w klasie premium

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia