Montaż haka holowniczego – przydatne porady

2303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

montaż haka holowniczego

Montaż haka holowniczego – przydatne porady

Hak holowniczy to stosunkowo często montowane dodatkowe wyposażenie samochodu. Obecnie hak holowniczy można zamówić już na etapie kupna samochodu bądź zamontować go samemu. Decydując się na jego montaż należy pamiętać o kilku prostych zasadach związanych z prawidłowym montażem tego elementu. Ponadto na rynku dostępnych jest kilka rodzajów haków holowniczych. Rozróżniamy haki z odkręcaną kulą, haki chowane oraz haki wypinane automatycznie i półautomatycznie. Poniżej przedstawiamy proste zasady, których przestrzeganie sprawi, że montaż haka holowniczego będzie zarazem prosty i bezpieczny.

Montaż haka holowniczego – w jaki sposób zamontować

montaż haka holowniczego
Hak holowniczy musi być zamontowany w prawidłowy sposób

Decydując się na montaż haka holowniczego we własnym garażu pamiętajmy o tym, że musi być on dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Wynika to z tego, że w zależności od modelu mamy różne rodzaje podwozia oraz systemy mocowań. Najważniejszym elementem haka jest korpus, który bardzo często jest schowany za zderzakiem. Jednak korpus to nie wszystko. Jest on głównym elementem, a w jego skład wchodzą między innymi: wsporniki mocujące, uchwyt kuli oraz belka główna.

Bardzo ważne jest prawidłowe zamontowanie wsporników, które tak naprawdę mocują cały zestaw do naszego samochodu. Kolejny ważny element to kula samego haka. Jest ona mocowana do dolnej części belki poprzez specjalne uchwyty. Oprócz wcześniej wspomnianej kuli do której montuje się przyczepę, w całym zestawie znajdziemy jeszcze gniazdo elektryczne. Odpowiada ono za oświetlenie przyczepy i jest przeważnie zamontowane za pomocą śrub na uchwycie kuli. Przed zamontowaniem haka należy pamiętać o usunięciu warstwy izolacyjnej podwozia. Do montażu całego zestawu haka służą specjalne śruby, które w gotowych zestawach oferują producenci.

Montaż haka holowniczego – procedury prawne

Jeżeli już zamontujemy hak to powinniśmy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów. Jest to konieczne, ponieważ diagnosta musi wystawić zaświadczenie o poprawności montażu oraz spełnieniu wymogów homologacyjnych przez hak. Z uzyskanym zaświadczeniem musimy się następnie udać do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Dopiero dam uzyskujemy stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym uprawniający nas do poruszania się po drogach publicznych autem wyposażonym w hak oraz korzystania z niego.

Zobacz również: Instalacja LPG w samochodzie – garść przydatnych informacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia