Jesienne podróże – na co zwrócić uwagę?

0
21
Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach

Jesienne podróże – na co zwrócić uwagę?

Jesienne podróże - na co zwrócić uwagę?Jesień, mimo ostatnio dopisującej pogody, jest dość uciążliwą porą roku – krótsze dni, jazda po zmroku często połączona ze zmiennymi warunkami. Jesienne podróże autem w takich warunkach stają się dużo trudniejsze i bardziej niebezpieczne. Widać to po wzmożonej liczbie wypadków właśnie w tym okresie. Z policyjnych statystyk wynika, że to w ciągu dnia ma miejsce najwięcej wypadków drogowych (jest to związane z natężeniem ruchu). Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając się w bezpieczną, jesienną podróż.

Jesienne podróże – zadbaj o odpowiednie oświetlenie pojazdu

Podstawowym powodem, dla którego jazda w nocy jest o wiele bardziej niebezpieczna i trudniejsza niż za dnia, jest ograniczony zasięg widzenia drogi, przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego. W takich warunkach kluczową rolę odgrywa zewnętrzne oświetlenie pojazdu. Należy zadbać, by było ono sprawne, a reflektory – czyste i właściwie ustawione. Tak by dobrze oświetlały drogę, a jednocześnie nie oślepiały innych kierowców. Jeżeli to możliwe, warto przestawić lusterko wsteczne na tryb nocny, by samemu uniknąć oślepienia przez auta znajdujące się z tyłu. W przypadku, gdy ten efekt wywołuje samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, należy zdjąć nogę z gazu i zwolnić. Pomocne w dostrzeganiu przeszkód na drodze mogą być również światła innych pojazdów. Jak mówi Tomasz Barbachowski, kandydat do sejmiku wojewódzkiego oświetlony samochód może niejednokrotnie uratować komuś życie.

Uważaj na spadające liście i gałęzie na drogach – Tomasz Barbachowski o niebezpieczeństwie na drodze

Jesienne podróże - na co zwrócić uwagę?Niewinnie, pięknie wyglądające jesienne liście mogą stać się bardzo niebezpieczne dla kierowców. Warstwa liści oraz gałęzi zbierających się na drodze mogą okazać się pułapką prowadzącą do wypadku – “Sytuacje, które mogą spotkać nas na drodze często związane z panującą pogodą – dlatego zawsze należy dostosować prędkość i swoją czujność, aby nie doszło do niebezpiecznego wypadku” – dodaje Tomasz Barbachowski.

Zobacz także Jak ważne jest oświetlenie samochodu?