Hyundai i30 CRDi 136KM manual
Hyundai jest na szóstym miejscu sprzedaży w Polsce i pnie się w górę coraz mocniej. Jeszcze 20lat temu wszyscy traktowali koreańską motoryzację jak substytut, produkt azjatycki drugiej kategorii. To jedynie Japończycy byli synonimem jakości, po latach okazało się że koreańska motoryzacja kawałek po kawałku zdobywa rynek. Mozolnie ale zasłużenie, Kia i Hyundai są coraz bliżej legendarnej japońskiej jakości za to ceną przebijają konkurencję. Produkują ładne i tanie auta które na dodatek są coraz bardziej niezawodne, tak bardzo że Kia daje 7 lat gwarancji a Hyundai 5. Wydaje się to nierealne ale fakty mówią za siebie, na rynkach gdzie cena odgrywa większą rolę od prestiżu jest to bezkonkurencyjne. W całym bloku wschodnim koreańskie auta zdobywają serca kierowców. My postanowiliśmy zbadać Hyundai i30 CRDi 136KM manual jako konkurenta japońskiej Mazdy a w Europie VW Golfa. Wersja z silnikiem diesla nowej generacji o pojemności 1600 cm3 wyposażona w skrzynię manualną okazała się być niezbyt tania bo w dobrym wyposażeniu kosztuje około 100tys zł. Czy warto wydać tyle na koreańskie auto i to z manualną skrzynią?
teraz okiem technicznym
Hyundai i30 CRDi 136KM manual – Silnik/skrzynia
Od pewnego czasu skończył się wyścig na moce a zaczął na pojemność i to w dół. Okazuje się że najwięcej średnich hatchbacków sprzedaje się z mocami 100-140KM więc 2 litrowy diesel jest już niepotrzebny. Nareszcie zaczęto walczyć z masą auta, Hyundai opracował silnik diesla 1600 cm3 legitymujący się mocą 136KM. 10 lat temu taką moc miały silniki 2l cięższe wraz z wyposażeniem o dobre 80kg. Moment obrotowy to 280Nm, trochę niski ale to pewnie celowy zabieg by obniżyć naprężenia w skrzyni biegów i zapewnić bezawaryjność. Niestety odbija się to na dynamice auta która jest średnia, 0-100km/h to ponad 10s choć auto waży jedynie 1280kg. Szkoda bo prowadzenie i30 jest rewelacyjne, brak jedynie pazura, tu producent przesadził. Skrzynia biegów o 6 przełożeniach pracuje bez zarzutu, nie haczy nawet przy szybkiej zmianie biegów.
Hyundai i30 CRDi 136KM manual – zawieszenie/koła/hamulce
Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Hyundai postawił na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 225/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 4 pomiarów wyszło 36.1m ze 100 km/h a było już chłodno.
Hyundai i30 CRDi 136KM manual – Ekonomia
Producent deklaruje na trasie 3.6l/100km nie pisze jednak przy jakiej prędkości, nam wyszło że przy 80km/h bo przy 90 to jest już 4l. Przyzwyczailiśmy się że fabryczne dane są wyssane z… ale przyznam że te dla i30 są bardzo bliskie prawdy. Średnie z testu wyszło 5.5l/100km, natomiast maksymalne przy nieekonomicznej jeździe w mieście to ok 7.8l/100km. Podejrzewam że z dobrym automatem mogły by to być lepsze wartości. W manualu dojdą jeszcze różnego rodzaju gapowatości kierujących które automat z natury by wyeliminował.
Jeśli chcesz się podzielić spostrzeżeniami z jazdy i30 lub czymkolwiek napisz kontakt@bezpiecznapodroz.org
Paweł Kubalski