Mercedes SEC – luksus ponad wszystko

597

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mercedes SEC

Są samochody, obok których po prostu nie można przejść obojętnie. Jednym z nich jest Mercedes SEC

Najlepszy przepis na luksusowe GT? To proste – wziąć flagową pozycję z portfolio, wyrzucić parę drzwi, dodać sylwetce szczyptę dynamiki, nafaszerować wnętrze wszystkimi zdobyczami techniki i zaoferować klientom wyłącznie mocne jednostki napędowe. Gotowe – właśnie narodził się prywatny pociąg TGV, dedykowany do szybkiego pokonywania dalekich dystansów. Tej nieskomplikowanej, za to skutecznej strategii, od lat hołduje Mercedes przy tworzeniu dwudrzwiowych wersji koronnej klasy S. O ile współczesne modele luksusowego coupe spod znaku trójramiennej gwiazdy mogą wzbudzać mieszane uczucia, to w przypadku generacji oznaczonej symbolem C126, na usta cisną się jedynie pozytywne epitety. Mercedes SEC liczy sobie już 36 lat, a jego majestatyczna sylwetka do dziś wywołuje szybsze bicie serca, być może nawet w większym stopniu, niż miało to miejsce w dniu premiery.

Mercedes SEC zachwyca ponadczasową sylwetką

Mercedes SEC
Mercedes SEC – bezramkowe drzwi robią piorunujące wrażenie

Luksusowe coupe zadebiutowało we wrześniu 1981 roku, czyli dwa lata po wersji sedan. Podczas wystawy IAA we Frankfurcie Mercedes zaprezentował dwa modele – 380 SEC i 500 SEC. W odróżnieniu od poprzedników, dwudrzwiowe GT z typoszeregu 126 było od początku do końca stworzone na bazie limuzyny (poprzednie generacje bazowały na roadsterze). Można zatem powiedzieć, że SEC jest faktycznym prekursorem wszystkich luksusowych GT z trójramienną gwiazdą na masce.

W porównaniu z sedanem, coupe charakteryzuje się nieco mniejszym rozstawem osi. Dzięki przemodelowanej atrapie chłodnicy (z olbrzymim logotypem marki), zmienionym zderzakom i bezramkowym drzwiom, sylwetka zyskała nieco więcej dynamicznego charakteru. Co ciekawe, linia boczna zdaje się sugerować, że samochód jest większy, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nie znaczy to jednak, że SEC jest małym samochodem, co to, to nie. Niemal 5 metrów długości i ponad 1,8 metra szerokości – takie dane robią wrażenie także dziś.

Wymiary nadwozia przekładają się na iście królewskie warunki podróżowania. Z przodu nie zabraknie miejsca nawet dla rosłego kierowcy i pasażera, powodów do narzekań nie znajdą też dwie osoby zajmujące tylne miejsca. Nie należy jednak oczekiwać przestrzeni charakterystycznej dla wersji sedan, to w końcu zupełnie inny segment.

Mercedes SEC – poziom wyposażenia imponuje do dziś

Mercedes SEC to luksusowy krążownik, który nie szczędził ówczesnych zdobyczy techniki

W przypadku tak luksusowego pojazdu nie mogło być mowy o żadnych kompromisach – poziom wyposażenia obejmuje zatem wszystko, co wówczas było oferowane w wersji sedan. Elektryka steruje nie tylko szybami i lusterkami, ale także fotelami (podgrzewanymi i z pamięcią ustawienia) i zagłówkami. Do tego dochodzi klimatyzacja, ABS, automatyczny podajnik pasów bezpieczeństwa oraz poduszka powietrzna kierowcy (montowana na życzenie). Atmosfery luksusu dopełnia wszechobecna skóra i drewno. Bądźmy szczerzy, takiego wyposażenia nie powstydziłoby się wiele współczesnych samochodów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia